Zdrowie
Artroza


ABC zdrowia – ARTROZA
 Wydłuż MŁODOŚĆ STAWÓW ● Żyj bez bólu
 Profilaktyka i wspomaganie leczenia choroby



W związku z pytaniami – w dniu 13 CAUAC, impuls regeneracji i odnowy – rozpoczynamy cykl artykułów na temat profilaktyki i wspomagania leczenia wielu powszechnych chorób z pomocą aplikatorów wieloigłowych. Są to produkty sprawdzone, stosowane na świecie od 1995 roku. Zaczniemy od artrozy.


ARTROZA może rozwinąć się u ludzi w różnym wieku, a nie tylko u osób starszych, jak się powszechnie uważa.

Artroza – to uszkodzenie stawów, które często powstaje z powodu ich zużywania się, a także metabolicznych zmian degeneratywnych w okresie klimakterium. Choroba ta uszkadza chrząstki międzystawowe. To prowadzi do zaburzenia funkcjonowania stawów i utrudnia ich poruszanie się. Staw przestaje być elastyczny i sprężysty, traci zdolność radzenia sobie nawet z nieznacznym obciążeniem. Całe obciążenie przenoszone jest na kość, kość zostaje uszkodzona, powstaje proces zapalny.

Pierwsze charakterystyczne oznaki artrozy stawów to"
● ból przy obciążeniu z zanikaniem w stanie spoczynku,
● zmniejszenie ruchowości i chrzęszczenie w stawach,
● napięcie mięśniowe w okolicy chorego stawu,
● okresowe pojawianie się opuchlizny,
● stopniowa deformacja stawu.

Choroba ta tworzy się wolno i zaczyna od uszkodzenia jednego stawu, ale po jakimś czasie proces chorobowy atakuje inne stawy, które wcześniej przyjmowały na siebie zwiększone obciążenie mechaniczne, aby odciążyć wcześniej zaatakowany staw. Jeśli choroba nie jest leczona, to z biegiem lat pojawia się coraz silniejszy ból podczas ruchu.

Szczególnie podatni za zachorowanie są ci, którzy na co dzień poddawani są obciążeniom fizycznym, np. tancerze i sportowcy. Zachorować na artrozę mogą kobiety, które ciągle chodzą na wysokich obcasach, osoby z nadwagą i silnym skrzywieniem kręgosłupa, z chorobami stawów, tarczycy, cierpiący na łuszczycę, reumatyczne zapalenie stawów i cukrzycę.

Wyleczyć artrozy nie da się, ale w odpowiednim czasie należy zwrócić uwagę na ten proces, by wydłużyć „młodość stawów” i poruszać się bez większych problemów! Bardzo pomocne i sprawdzone są tutaj aplikatury wielogłowe dr. Lyapko. Przy poprawnym korzystaniu z aplikatora jego termin przydatności wynosi 5–7 lat.

Maty i pasy

Na problematyczne odcinki kręgosłupa można stosować MATY (aplikatury wielogłowe), rozkładając je zarówno wzdłuż kręgosłupa, jak i w poprzek, albo PASY aplikacyjne, które równomierne przylegają do powierzchni ciała, pozwalają na swobodne poruszanie się, zajmowanie się codziennymi czynnościami. Szczególnie wygodne jest zastosowanie maty „RUMIANEK”, która dzięki giętkim „płatkom” dopasowuje się do każdego odcinka ciała. Można nimi oddziaływać na dowolne odcinki kręgosłupa, na stawy biodrowe i kolanowe, ramiona, łydki i stopy, mocując elastycznym bandażem. Bardzo efektywne jest oddziaływanie na stopy z wykorzystaniem mat „STÓPEK”. Można je przykładać na bolące miejsca zamiast wymienionych wyżej rodzajów mat, mocując je do ciała bandażem. Na stopach rozmieszczone są aktywne biologicznie punkty – odzwierciedlenie wszystkich narządów i systemów. Oddziaływanie na nie aplikatorami sprzyja odbudowie 
i normalizacji funkcji wszystkich narządów i systemów.

Wykorzystując dowolną MATĘ lub PAS można intensywnie lub delikatnie oddziaływać na chore stawy, regulując samodzielnie siłę nacisku. Aby odczucia były bardziej delikatne, można oddziaływać aplikatorem przez 2–3 warstwy gazy lub cienką tkaninę bawełnianą.

Lecznicze działanie aplikatorów zwiększa się, jeśli stosujemy je po uprzednim zmoczeniu skóry wodą, roztworem hipertonizującym lub oddziałując przez warstwę gazy, namoczoną w wywarze z ziół i w preparatach lekarskich na bazie wody. Po zdjęciu aplikatora wszystkie pory skórne w miejscu przyłożenia są otwarte, zatem zastosowanie maści leczniczych czy kompresów jest bardziej skuteczne.

Przy chorobach zwyrodnieniowych aplikatury Lyapko należy stosować 20-40 minut dziennie przez 1-2 tygodnie, a potem należy zrobić 2-tygodniową przerwę. Odnotowano dobre wyniki leczenia przy długotrwałym stosowaniu aplikatorów. Zaobserwowano znaczną poprawę samopoczucia, usunięcie chronicznego bólu, zwiększenie funkcji życiowych i zdolności do pracy.

W celach profilaktycznych zalecane są również rytmicznie powtarzające się ruchy jak maszerowanie czy spacery z kijkami. Osobom z nadwagą zaleca się „zrzucenie” wagi, aby zmniejszyć obciążenie stawów.


Źródło: Aplimedica