Zdrowie
Szkoły Reiki

Praktyczne wskazówki

List od Grzegorza: Może warto wiedzieć...
Zobacz:
reikowisko.org/p/szkoly-i-linie-reiki/140
reikowisko.org/p/cena-inicjacji-reiki/145
reikowisko.org/artykuly

Poniżej fragmenty artykułów Wojciecha Usarzewicza

...Istnieje wiele szkół Reiki, wywodzących się od tego, co zapoczątkował Mikao Usui. Wymienienie wszystkich szkół i modyfikacji mija się z celem, warto natomiast przedstawić nieco informacji, dlaczego mamy dziś tyle odmian Reiki. Wszystko zaczęło się od Usuiego. Usui inicjował wielu nauczycieli, w tym swojego następcę, pana Juzaburo Ushida, który kontynuował szkołę Usui Reiki Ryoho Gakkai w Japonii, a także Hayashiego, który zaś inicjował do stopnia nauczycielskiego Hawayo Takatę. I tak oto pojawił się pierwszy podział – na Reiki japońskie oraz na Reiki zachodnie.
(...)
Pominę historię Reiki w Japonii, skupiając się na tym, co się dzieje na zachodzie. Hawayo Takata inicjowała kolejnych nauczycieli, a Ci inicjowali kolejnych. Niestety, w miarę postępującej popularyzacji Reiki, zaczęły rodzić się problemy. Część nauczycieli postanowiła dodać do Reiki coś od siebie, a coś innego pominąć w nauczaniu. Z czasem, z takich nauczycieli zaczęli „wychodzić” kolejni nauczyciele, którzy już mniej umieli. Czego ich nie nauczono, „odkrywali” na nowo i przypisywali sobie daną technikę, tworząc własną szkołę Reiki. Inni nauczyciele faktycznie mieli głowę na karku i Reiki rozwijali do przodu. Jeszcze inni popadli w sidła New Age i tworzyli dziwne formy Reiki, z dodatkowymi „przekazywanymi” znakami czy wiedzą. W końcu, niektóre szkoły Reiki powstały dla pieniędzy, a jeszcze inne szkoły nie mają wiele z Reiki wspólnego. I tak oto zrobił się chaos.
(...)
Ile to kosztuje? – to pytanie jest wręcz oczywiste. Nikt nie chce iść na kurs w ciemno pod względem finansowym, a kwestie finansowe nie są czymś niezwykłym. Dobry nauczyciel to zrozumie i nie będzie się bał odpowiedzi na to pytanie.
(...)
Ile znaków dostanę - Jeśli idziesz na drugi, bądź trzeci stopień, warto zadać to pytanie. Poprawna ilość znaków w klasycznym Usui Shiki Ryoho Reiki to 3 znaki na drugim stopniu i jeden znak na trzecim stopniu. Jeśli ilość znaków odbiega od tej normy, to nauczyciel albo coś miksuje (a nie powinien), albo naucza innego odłamu Reiki niż Usui Shiki Ryoho.
(...)
Więc którą szkołę wybrać? Ot, którą chcesz - Nikt Ci wyboru nie narzuci. Warto jednak pamiętać, do jakiego Reiki było się inicjowanym... Udawanie, że Reiki, jako metoda, jest jedno, będzie właśnie tym – udawaniem. Różnice pomiędzy poszczególnymi szkołami bywają małe, średnie, wielkie i tak gigantyczne, że praktyk nawet nie jest świadomy, że nie pracuje już z Reiki, ale z własną bioenergią. No i wtedy jak można rozmawiać o Reiki, skoro nie mamy tak naprawdę Reiki? Wybierając szkołę, bądź świadomy, że samo słowo „Reiki” w nazwie szkoły nie oznacza, że pracuje się z Reiki – bo niektóre systemy/szkoły zostały stworzone albo dla komercji, albo bez rozróżnienia, z czym się pracuje i tak naprawdę możesz pracować z inną energią, którą ktoś nieumiejętnie nazwał.
(...)
W końcu pamiętaj – podstawą większości nowych szkół Reiki jest linia Takaty. Wielu nauczycieli Reiki mówi wprost – miksy i nowe szkoły nie są potrzebne, ponieważ klasyczne Usui Shiki Ryoho Reiki z linii Hawayo Takaty jest wystarczające, to system kompletny. Znaki pozwalają na bardzo dużo, a przepływ, a więc i siła Reiki, zwiększa się w miarę praktyki. Na samym początku Twojej ścieżki lepiej jest wybrać główną linię zachodnią, a dopiero po przepracowaniu paru lat w tej szkole, można zacząć myśleć o czymś więcej.
A gdy już wybierzesz „dodatkowe” systemy, pamiętaj, by dokładnie określać, o czym mówisz – pies nie będzie kotem, a czarne nie będzie białe. Usui Shiki Ryoho Reiki z linii Takaty to jedna ze szkół, a tych szkół jest po prostu multum.
(...)
Dziwnym właśnie podejściem jest mówienie (przez nauczycieli), że „jeśli Cię nie stać na inicjację,
to znaczy, że jeszcze nie jesteś gotowy na Reiki” – powiem Ci jedno, jeśli coś takiego usłyszysz
od nauczyciela, to po prostu poszukaj kogoś innego na kurs.

(...)
W umysłach wielu pozostało jednak przekonanie, iż Reiki powinno być drogie. Ale dlaczego? Jedni tłumaczą to tak, że jeśli człowiek za coś nie zapłaci, to nie będzie znał wartości tego czegoś i potraktuje to jako „aa, takie tam coś…”. No tak, niektórzy tak myślą – dla nich powstały kursy płatne. Nie każdy człowiek jednak jest typowo zachodnim materialistą, więc też nie należy się nastawiać – czasem w ramach zapłaty dostaniemy coś innego – i nawet nie od tej osoby, ponieważ równowaga musi być. Tak zwana „wymiana energetyczna” zawsze następuje – pieniądze są jedynie jedną z form wymiany energetycznej...


[31.08.2012 /4 Men]