Zdrowie
Metoda Reiki


Czym jest Reiki?

Twórcą metody Reiki jest Mikao Usui.

"Reiki znaczy tyle co Uniwersalna Energia Życiowa.. Doprowadza ciało i psychikę do równowagi, działając na wszystkich płaszczyznach: cielesnej, duchowej, emocjonalnej i psychicznej... Reiki sprzyja samoleczeniu, wzmacnia ciało i ducha, usuwa blokady, oczyszcza z trucizn, wyrównuje ośrodki siły (czakry), przywraca harmonię i płynie w nieograniczonej ilości... Każdy może się tego nauczyć, również dzieci, więc nie wymaga to specjalnej wiedzy, ponieważ ta uniwersalna, boska energia, należy do wszystkich, którzy gotowi są przyjąć „dar uzdrawiających dłoni”. Właściwie wszyscy urodziliśmy się z tą energią życiową, tylko w ciągu naszego życia „kanał” ów „zanieczyścił się i zatkał”... Potrzeba jedynie, by uprawniony mistrz dokonał wtajemniczenia i na nowo udrożnił kanały".
(Brigitte Müller i Horst Günther „Reiki. Wylecz się sam“)

Nauczanie Reiki

W latach 90. ubiegłego stulecia zdynamizował się rozwój zachodnich szkół Reiki. Niektóre z nich choć znacząco ewoluowały, pozostały wierne pierwotnej linii Usui, inne zaś dokonały prawdziwych rewolucji i mimo iż zachowały w nazwie słowo Reiki, niewiele mają wspólnego z tym, czym jest Reiki.

Nauczanie Reiki metodą Usui odbywa się w trzech etapach:
■ Pierwsza inicjacja dostosowuje system energetyczny ucznia i rozszerza jego możliwości poboru energii Reiki tak, by mógł efektywnie używać jej na sobie i innych; mistrz uczy podstawowych zasad i technik przykładania dłoni, którymi przekazywana jest energia.
■ Druga inicjacja następuje kilka miesięcy po pierwszej; mistrz przekazuje uczniowi 3 symbole, odtąd uczeń może przekazywać energię na odległość i nie tylko ludziom czy zwierzętom, ale także miejscom, sytuacjom oraz w przyszłość.
■ Trzecia inicjacja jest inicjacją mistrzowską; uczeń poznaje ostatnie symbole, które poszerzają jego możliwości odbioru i przekazywania energii oraz pozwalają na inicjowanie w Reiki innych. Inicjacja na mistrza jest dość kosztowna, dlatego decydują się na nią ci, których na to stać, i głównie ci, którzy czują Reiki.

UWAGA: Termin „mistrz Reiki” nie oznacza „mistrza duchowego”, lecz „mistrza-rzemieślnika” w sensie nauczyciela. Reiki nie jest religią ani ideologią (!). Rola mistrza sprowadza się do samego aktu inicjacji, przekazania wiedzy teoretycznej, a następnie nauczenia i przećwiczenia odpowiednich technik.

Pierwszego mistrza wybiera się z reguły „nieświadomie”, ale drugiego powinno się wybrać bardzo świadomie. Od ucznia zależy, ile inicjacji zechce przejść. Pierwszy stopień uznawany jest za pewien wstęp, który pozwala uczniowi oswoić się z nowymi możliwościami i uporządkować przede wszystkim własne zdrowie. Zdaniem niektórych praktyków inicjacja w kolejne stopnie i symbole nie jest w ogóle potrzebna, jeśli uczeń praktykuje metodę Reiki codziennie. Wtedy samoistnie wzrastają jego możliwości.

Reiki można dawać za darmo, można też na nim zarabiać. Nie ma w tym niczego nagannego. Wszystko zależy od możliwości finansowych dawcy i biorcy. Obowiązuje jeden warunek: o Reiki trzeba osobiście poprosić, bo nikogo nie wolno uszczęśliwiać na siłę.
Jest wielu nauczycieli, którzy traktują Reiki jak naturalny instrument uzdrawiania i rozwoju duchowego, dla których sprawy finansowe są drugorzędne. Dla innych Reiki jest głównym źródłem utrzymania. Jeszcze inni traktują Reiki jako dodatkowe źródło dochodu, poza pracą zawodową. Zapłata - określana wymianą - nie dotyczy energii, lecz czasu poświęconego drugiej osobie. Jest sprawą zupełnie naturalną, że za pracę należy się wynagrodzenie. Mistrz Reiki to zawód, a inicjacja i zabieg to usługa.
Dlatego:
■ Jeśli zdecydujesz się pójść drogą Reiki, a stać cię na zapłatę, to zapłać lekką ręką, wtedy pieniądze powrócą zwielokrotnione, np. nieoczekiwanie dostaniesz nagrodę, korzystne zlecenie albo ktoś obniży ci cenę za usługę itp.
■ Jeśli naprawdę potrzebujesz Reiki, a jesteś w trudnej sytuacji finansowej – wyślij prośbę w eter, dzwoń, pytaj, a Uniwersum ci pomoże. Zobaczysz, że znajdziesz nauczyciela, który da ci inicjacje albo ze zniżką, albo za darmo, albo zaproponuje inną formę „wymiany energetycznej”.
■ Reiki jest tylko jedno. Niezależnie, czy dostaniemy je za darmo, czy za opłatą - działa identycznie.


Reiki działa absolutnie na wszystko, dlatego tę technikę powinno poznać jak najwięcej osób. W każdym środowisku, grupie, rodzinie powinna znaleźć się przynajmniej jedna lub dwie osoby znające tę metodę. Uniwersalna Energia to medycyna przyszłości: nie leczy symptomów, lecz uzdrawia praprzyczynę. W roku «7 Cauac» i następnym dla wielu może okazać się ona decydująca...
Oczywiście istnieją też inne, równie skuteczne techniki uzdrawiania Energią Uniwersalną. O nich także będziemy pisać.

[25.04.2012]