Listy
Krytyka...

Zmysł JAŹNI
● Zdolność krytycznego postrzeganiaWe wtorek, 20.11., domknęła się energetyczna przestrzeń świadomości Ix/Białego Maga. Wszystko co się wydarzyło w ciągu minionych 13 dni – to, co nas ucieszyło, co zbulwersowało i co powiało grozą, to jedynie przedsmak problematyki, z którą będziemy się mierzyć w nowym 13-letnim cyklu Białego Maga. W jednym z pewnością się zgodzimy, że 13-dniową falę zdominowały tematy z dziedziny szeroko pojętej praworządności i jej braku, choć było też wiele pozytywnych akcentów.

Z myślą o osobach stawiających pierwsze kroki w Tzolkin podpowiadam, że domeną Maga jest sprawiedliwość, praworządność, lojalność, czystość zamiarów, magia serca objawiająca się poprzez zdolność nadzmysłowego postrzegania i moc dokonywania cudów. Na drugim biegunie dominują matactwa, materializm, żądza kontroli, nietolerancja, pokusy, stronniczość.

W wymiarze programów Czasu archetyp Ix (czyt. iisz) symbolizuje posłańca Ducha, inicjatora duchowych przemian, opiekuna płomienia inicjacji w misterium odczytywania znaków, symboli i przekazów płynących z poziomu Nadduszy (= VII wymiar Światła). Ta zdolność jest na razie niedostępna dla ludzi.

Zbyt wielu pośród nas wciąż jeszcze nie rozwinęło zdolności postrzegania zmysłem jaźni lub inaczej zmysłem Duszy. Mówiąc prościej, jest to zdolność formułowania krytycznych spostrzeżeń i odwaga do artykułowania ich na zewnątrz, ale bez emocji czy obaw jak zostaną przyjęte przez ogół. Krytyczne postrzeganie czy krytyczne uwagi nie są krytyką, osądzaniem ani wartościowaniem ludzi i zjawisk. Język jest zbyt ubogi, by wyrazić subtelne jakości w sposób precyzyjny, dlatego te pojęcia są często mylnie rozumiane. Np. Pojęcie "egocentryczna postawa" nie jest nazwaniem kogoś "samolubem", albo dostrzeganie w czymś "zła" nie jest tym samym co nazwanie kogoś "złoczyńcą". Odrębnym tematem jest ludzka gotowość do usłyszenia krytycznych uwag i treści…
Data publikacji: 20.11.2018