Listy
Fb, data publ. 13 września

Kościuszko i Schiller z ROGIEM
Znaki JEDNOROŻCAW ramach promocji funduszy obywatelskich (???) urzędnicy łódzkiego ratusza posunęli się o krok za daleko, robiąc „rogaczy” z Tadeusza Kościuszki i Leona Schillera na miejskich pomnikach. Kościuszko i Schiller zostali „przyozdobieni” fioletowymi pelerynami, a na ich głowach umieszczono podświetlany róg jednorożca. „Kiczowate atrybuty, nieliczenie się z narodową tożsamością, żenada, urzędowy wandalizm!” – tak komentowali incydent mieszkańcy.Ale tak jak z każdej bajki płynie morał, tak też jest z symbolami. Symbol JEDNOROŻCA to neutralny archetyp zapisany w wymiarze subtelnym. Kiedy człowiek zwróci na niego uwagę, wprawia go w drgania i przyciąga do świata ludzi, gdzie polaryzuje się na dwa bieguny: światła i cienia.

Po jasnej stronie energia JEDNOROŻCA ma potężną moc; jest wyjątkowa dla ludzi, wnosi do przestrzeni prawdomówność i zapowiada przemiany stojące u progu. Jednak użyta niewłaściwie, obraca się przeciwko temu, który jej użył.

Po ciemnej stronie JEDNOROŻEC reprezentuje pochopne działanie, skłonność do niepostrzegania kontekstu praw (np. związku między dobrem i złem), niemożność i niechęć zrozumienia tego, co ciemne. Jest nieprzejednany w działaniach przeciw ludziom o nieczystych myślach i uczuciach. Potrafi szybko i surowo osądzać. (Źródło: „Siła Zwierząt”, J.Ruland, s. 80–82)

Przekonali się o tym urzędnicy. Chcieli dobrze, a wyszło jak wyszło...