Listy
Wymowa symboliki...

Piramida w Astanie
tajemnicza, ale niezwykła…Piramida została zbudowana na polecenie prezydenta kraju z okazji organizacji III Kongresu Liderów Religii Światowych i Tradycyjnych w 2006 r. Budowa trwała od 2004 do 2006 r. Piramida mieści się w samym środku miasta.

Projekt nawiązuje do Piramidy na amerykańskim banknocie jednodolarowym. Widoczna część budowli ma wysokość 62 m, z częścią podziemną 77 m. Budynek jest przystosowany do wahań temp. od minus 30 do 30 stopni C. Obiekt składa się z 5 kondygnacji trójkątów równobocznych. Bok trójkąta u podstawy ma 12 m. W dolnej części są trzy piętra trójkątów w kolorze granitu, w górnej dwa rzędy tworzące przeszklony wierzchołek atrium. Na szybach znajdują się witraże z obrazkami 130 gołębi, które symbolizują różne narodowości w Kazachstanie.

Dla dodania budowli tajemniczości, twórca projektu Norman Foster „przemycił” do piramidy wiele symboli, choć nie wprost. W najniższej kondygnacji nie ma dostępu światła dziennego, w najwyższej, przeszklonej wpada światło. Odpowiada to podziałowi społeczeństwa na „lud” i „grupę zwierzchników i nieujawnionych decydentów”. W części podziemnej mieści się sala operowa; na jej suficie jest ogromny wizerunek słońca. Symbolizuje to antyczną zasadę, że ludowi wystarczy zapewnić „chleba i igrzysk”, czyli trzeba go trzymać w sztucznym świetle (ciemnocie umysłu), z dala od światła słońca (oświecenia).

Nad salą operową znajduje się sala spotkań międzyreligijnych z wielkim „Słonecznym Stołem”. Światło dociera tu przez świetlik. Motyw słońca na stole obrad ma wyrażać pragnienie przywódców religijnych do usunięcia podziałów i wyłonienia światowej Religi Nowej Ery – New Age. [Taki program o nowej religii przyjęto na VI Kongresie w 2018 r.]

Budowa Piramidy kosztowała blisko 58 mln dolarów, przy czym wsparło ją wielu wpływowych polityków jak Kofi Annan, George Bush, Margaret Thatcher, Jiang Zemin (Chiny), Nelson Mandela, Valéry Giscard d’Estaing i Michaił Gorbaczow. Zapewne nie wynikało to z czysto religijnych pobudek. Kazachstan ma trzecie co do wielkości złoża ropy w skali świata i rozległe pokłady gazu ziemnego.

Wyjście z Piramidy prowadzi w kierunku Pałacu Prezydenckiego i pięknego parku pełnego okultystycznych symboli.

W Polsce o Astanie, stolicy Kazachstanu, praktycznie w ogóle się nie mówi, a jest to najbardziej zagadkowe i niezwykłe miasto świata. Jego przebudowę rozpoczęto w 1990 roku. Najciekawsze obiekty wzniesiono w ostatnich dwóch dekadach.

Więcej ciekawostek pod linkiem: www.salon24.pl/u/niewiarygodne/799479,astana

Wirtualna wędrówka: www.youtube.com/watch?v=9bft64Br_qo...