Listy
Akcja „NOSIMY maseczki”…

Lekarze radzą:
● Nośmy MASKI dla siebie i bliskich
● Sposób na dezynfekcję masek jednorazowych i bawełnianychNa temat masek krążą sprzeczne informacje o ich skuteczności przeciw koronawirusowi. U nas odradza się noszenia masek - bo ich po prostu brakuje, za to kraje azjatyckie, które opanowują pandemię, mają opinię przeciwną do WHO i większości Europy. Chińscy eksperci, którzy przylecieli do Włoch, wychodząc z samolotu, mieli na twarzach maski. Dlaczego ?...

Zdaniem wielu lekarzy

1 ● KAŻDA maska w jakimś stopniu filtruje nawet tak małe cząsteczki jak te wirusa SARS CoV-2. Jest to kwestia skali. Wg badań zwykła maseczka chirurgiczna okazuje się wyraźnie zmniejszać częstość chorowania na grypę (w porównaniu do „bez maski”). Wirus grypy w formie kulistej ma porównywalną wielkość do koronawirusa. Nie ma żadnych badań mówiących, że maska z jakiegoś powodu zwiększa ryzyko.

2 ● Duże znaczenie mogą mieć „przecieki” powietrza, które zależą od dopasowania maski. Należy ciasno je wiązać, dopasować do twarzy, dociskać”, radzą lekarze.

3 ● Nie ma sensu porównywać wielkości dziurek w maskach do wielkości wirusa itd. SARS CoV-2 ma tylko 100 nm przez co nie porusza się po linii prostej i występuje w powietrzu również „w pakietach” z większymi pyłami/cząsteczkami, które częściowo może zatrzymać nawet ręcznik papierowy lub zwykła bawełna.
4 ● Nie wyrzucajcie maseczek jednorazowych! – nawet tych zwykłych chirurgicznych. Najgorsze przed nami, a już ich brakuje. Lepiej nosić wypraną używaną maskę chirurgiczną niż żadną, albo nosić maskę zdezynfekowaną z lepszym filtrem niż maskę chirurgiczną.

5 ● Z publikacji w „New England Journal of Medicine”, na powierzchni miedzianej koronawirus może przetrwać 4 godziny, na kartonowej 24, na plastikowej i metalowej 2-3 dni.

6 ● Wydaje się, że SARS CoV-2 nie ma słabych punktów, a jednak wirus nie tworzy form przetrwalnikowych i jest otoczkowy, co ułatwia dezynfekcję i czyni go wrażliwszym na etanol.


MASKI jednorazowe

● Warto mieć dla siebie co najmniej 3 maski (najlepiej 4) i nosić po kolei, na zmianę. Najlepiej podpisać nazwiskiem i ponumerować, żeby się nie myliły.

● ETANOL. Użytą maskę spryskać spirytusem i poczekać aż wyschnie, żeby alkohol działał jak najdłużej. Ale uwaga:
□ Wg najnowszych badań naukowców z Chin i Hongkongu alkohol niszczy maski chirurgiczne n95 i n99. Etanol można stosować do masek bawełnianych.
□ Zdaniem ekspertów wystarczy włożyć maskę na 30 minut do piekarnika o temp. 70°C.
□ NIE wkładać masek do mikrofalówek ani nie parzyć wrzątkiem !!!

● TEMPERATURA i CZAS: Oprócz piekarnika można położyć maskę na wyznaczonym do tego grzejniku lub na słońcu – nawet jeśli temperatura jest za niska, aby rozłożyć wirusa, to przynajmniej przyspieszy jego rozkład. Trzeba odczekać co najmniej 2 dni.


MASKI bawełniane

Choć lekarzom zabrania się mówić o tym publicznie, coraz więcej z nich sugeruje, że maski bawełniane powinny być noszone nie tylko ze względu na ograniczenie rozpylania (oddychanie, kichanie, kaszel), ale też na zmniejszoną częstość dotykania twarzy.
Ludzie kiedy zobaczą maski na twarzach, zaczną myśleć, zaczną naśladować, zaczną się interesować, zaczną być czujni, będą zachowywać odstępy i uważać czego dotykają. Najlepiej gdyby je nosiła większość, wtedy maska nie byłaby krępująca, bo noszący nie czułby się wytykany palcami i nazywany panikarzem.

Biorąc wszystko pod uwagę, można dojść do wniosku, że chusta lub szalik na twarzy to dużo lepiej niż nic.

PROPAGUJMY noszenie masek !
28.03.2020