Listy
Wzrost świadomości społecznej...

To, co cieszy
● Ratunek dla delfinów, słoni i strusia
● Czy jezioro Jamno zostanie uratowane?



W poniedziałek, 2 września 2019, wraz z Falą Słońca domknął się pierwszy 52-dniowy zamek inicjacji i nowego początku. To, co się działo w tym okresie, służyło wzmacnianiu fizycznych podstaw życia, ochronie słabszych, oczyszczaniu przestrzeni, usuwaniu zagrożeń, poprawie relacji na linii człowiek-środowisko-zwierzęta-biosfera.

Ostateczny bilans działań ludzi dokonał się w Fali Słońca. Tu dostaliśmy liczne wskazówki – pochwały, monity, ostrzeżenia, aby skupić się na nadrabianiu zaległości. Najwięcej do myślenia dawała nam Natura: upały, susza, burze z piorunami, pożary lasów na Syberii, w afrykańskim buszu i Amazonii, a na koniec tornado z wiatrem ponad 300 km/h.


Kilka przykładów w temacie relacji człowiek – zwierzęta – środowisko:

● Nowa Zelandia –
w trosce o delfiny został wprowadzony zakaz pływania z delfinami w zatoce i na otwartym morzu. W ciągu ostatnich lat populacja delfinów zaczęła drastycznie się zmniejszać. Główną przyczyną jest branża turystyczna. Delfiny są bowiem magnesem dla turystów, marzących o pływaniu z nimi w naturalnych warunkach. Jednak hałas silników łodzi wystrasza delfiny, zaburza komunikację między osobnikami; zwierzęta maskują się i uciekają. Podobną ochronę prawną chcą wprowadzić Hawaje.

● Kanada –
wprowadziła całkowity zakaz trzymania w niewoli orek i morświnów; parki wodne odebrały to jako wielki cios.

● Kambodża –
Od 2020 r. zacznie obowiązywać zakaz przejażdżki na słoniach wokół świątyni Angor Wat. Każdego roku ściąga tu ponad 2,5 mln turystów. Zanim słonie zaczną wozić turystów, przechodzą morderczą tresurę. Małe słoniątka zabiera się od rodziców, zamyka w klatce lub dole najeżonym bambusami, a następnie razi się je prądem i straszy ogniem tak długo, aż przestają reagować. Po tym dopuszcza się zwierzęta do turystów, którzy mogą na nich jeździć, robić z nimi co chcą, targać za trąbę, a nawet kopać za uszami. Rozrywka dla turystów to okrutna męczarnia słoni.

● Indonezja –
na wyspie Bali obowiązuje bezwzględny zakaz używania jednorazowych plastików: reklamówek, kubków, sztućców, butelek.

● Polska –
ortopedzi z Rzeszowa wykonali protezę dla strusia z Racławic Śląskich, który po stracie nogi bardzo cierpiał. Była to pierwsza na świecie tego rodzaju operacja. Po kilku minutach struś zaczął normalnie chodzić i biegać. Protezę i zabieg lekarze wykonali charytatywnie.

● Polska –
jezioro Jamno zamiera, gwałtownie obniża się poziom wody i rośnie temperatura, spada poziom tlenu, brzeg zalegają martwe ryby, wycofują się żeglarze. Zbiornikowi grozi katastrofa ekologiczna. Przyczyną są wrota sztormowe na kanale prowadzącym do Bałtyku, otwarte 5 lat temu. Po licznych protestach ekologów z fundacji Jantar problemem zajęło się ministerstwo – w przyszłym roku ma ruszyć przebudowa wrót. Oby tak się stało.

● Polska –
Kraków jako pierwsze miasto w Polsce w ramach walki ze smogiem wprowadził całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w piecach.




Data publikacji: 2.09.2019