Listy
Znaki „zepsucia”…

Awaria w oczyszczalni ścieków „Czajka”
● SymbolikaOd środy, 28 sierpnia, do Wisły spływają bezpośrednio nieczystości pochodzące ze ścieków bytowych lewobrzeżnej Warszawy. Nie są to ścieki przemysłowe, stąd głównym zagrożeniem dla zdrowia są bakterie, wirusy, drobnoustroje i duże ilości uwalnianych do środowiska substancji obecnych w detergentach stosowanych w gospodarstwach domowych i szpitalach. Od czwartku obowiązuje zakaz kąpieli, uprawiania sportów wodnych, łowienia ryb i wpuszczania psów do Wisły. Z kolei dla ryb i i innych organizmów największym zagrożeniem jest spadek zawartości tlenu w wodzie. Im dłużej potrwa zrzut nieczystości, tym ryzyko degradacji środowiska będzie większe. Faktyczne skutki awarii zaczną ujawniać się po miesiącu lub kilku miesiącach.

► Warto dodać – ku PRZESTRODZE, że w miejscu zrzutu ściek jest wyraźnie ciemniejszy od wody, ale szybko miesza się z płynącą wodą, plama zanika i ludzkie oko przestaje dostrzegać cokolwiek. Mimo to skażenie nadal istnieje.

W ostatnim czasie jest to druga poważna awaria w naszym kraju. Pierwsza zdarzyła się 15 maja 2018 w przepompowni ścieków w Gdańsku – gdzie przez 3 dni zrzucano do Motławy miejskie ścieki, drugą mamy w Warszawie. Usuwanie awarii może potrwać kilka tygodni lub miesięcy. □ W życiu nie ma przypadków – wszystko jest informacją i znakiem z przyszłości do teraźniejszości. Gdańsk i Warszawa to dwie najciemniejsze plamy na mapie Polski. Za sprawą ich włodarzy – Gdańsk na siłę się germanizuje, a Warszawa dehumanizuje.


NIEODPOWIEDZIALNOŚĆ

Awarie mogą zdarzyć się zawsze i wszędzie, także w najnowocześniejszej na świecie oczyszczalni jak ta na warszawskiej Białołęce. Skandaliczne jest jednak to, że prezydent przez ponad dobę ukrywał awarię w tajemnicy i mimo upałów nie przestrzegł ludzi przed skutkami kąpieli w Wiśle. Brunatną plamę na wodzie zauważyli spacerowicze i sytuacja wymknęła się spod kontroli Ratusza. Dopiero w czwartek prezydent poinformował opinię publiczną o awarii i zapewnił mieszkańców, że zrzut ścieków nie stwarza żadnego zagrożenia dla stolicy (?!). A co z ludnością miejscowości leżących na północ od Warszawy?... Bez komentarza.
Co więcej, prezydent nie mając planu awaryjnego i pomysłu na ratowanie sytuacji, odrzucił pomoc wojska i rządu. Zdanie zmienił w piątek po tym, jak premier podjął decyzję o budowie mostu pontonowego i ddwóch awaryjnych rurociągów przez Wisłę. W razie potrzeby trzeca rura zostanie podwieszona pod Mostem Północnym.
□ Niestety, jedna skrajnie nieodpowiedzialna osoba na bardzo odpowiedzialnym stanowisku może sprowadzić duże zagrożenie dla ludzi i ekosystemu.


WIARYGODNOŚĆ

Od piątku, dla poprawy wizerunku i w ramach walki z plastikami prezydent zachęca warszawiaków do picia „zdrowej kranówki”, a dla „swoich” zamawia wodę w plastikowych butlach na kwotę 230 tys. złotych. Zapowiadanych rok temu źródełek z „warszawską kranówką” w urzędach jak nie było tak nie ma… □ Woda badana jest przed wodomierzem głównym, a tej, lecącej z kranów nikt już nie kontroluje.


Symbolika kinu

28.08.2019 godz. 5 rano - kinem dnia był 8 Manik/Niebieska Galatyczna Ręka - wskazywanie ognisk zapalnych, ktore trzeba pilnie ugasić. Godzina 5 to czas Chicchan/Czerwonego Węża i tajemnic przetrwania.

Data publikacji: 31.08.2019