Listy
LONG COUNT

[04-11-06]
Temat: DŁUGA RACHUBA i PRZELICZANIE DAT

Interesuje mnie aktualna data liczona wg Długiej Rachuby czasu. Nie mogę się doliczyć, za każdym razem wychodzi mi inaczej. Nie jestem pewny kwestii lat przestępnych. Jest może prosta metoda obliczania daty wg Długiej Rachuby?

Takie pytania pojawiają się coraz częściej. Dlatego w najbliższym czasie udostępnimy na naszej stronie przelicznik dat kalendarza gregoriańskiego na zapis liczbowy Majów wg Jose Argüellesa, a w późniejszym terminie także na inne systemy.

Wyjaśniam, że w kwestii określenia dokładnej daty początku Długiej Rachuby istnieją znaczne rozbieżności. Jedne źródła wskazują na 11 sierpnia, inne na 13 czy 17. Podobnie jest z rokiem początku, określanym na 3115, 3114, 3113 czy 3112 p.n.e.

Natomiast data domknięcia się Wielkiego Cyklu jest w większości przypadków spójna: 21 grudnia 2012. Niektóre plemiona w Ameryce Płd. mówią o 2007 r.

Pamiętajmy jednak, że dla Majów i innych rdzennych ludów Ameryki daty nie stanowią żadnego problemu. Dla nich najważniejsze są przemiany w świadomości i ratowanie planety Ziemi przed zagładą. Współcześni Majowie nigdy się nie spieszą. Oni wiedzą, że zdążą, jeśli żyją w zgodzie z rytmem natury.

Czas linearny jest zwykłym narzędziem pomocniczym, wymyślonym przez ludzi i dla ludzi. O czas, dzień, rok czy to, „która godzina” – spieramy się tylko my, biali.

Szczegółowe wyjaśnienia w opracowaniu Joanny Radzińskiej-Iwaszkiewicz, znawczyni siedemnastu systemów kalendarzowych Majów, w dziale Kalendarz.